Únava, nejčastější téma mých klientek, která mne vedla k zamyšlení.
Bachovy esence pečují o emoce a co fyzické tělo? To také potřebuje minerály a vitamíny, aby správně mohlo fungovat.
➡️ Vzpomněla jsem si na Ferrotone, které jsme dostávali na náročném kurzu Bachových esencí. Informací bylo tak moc, že jsem měla potíž se z únavy soustředit.
A tohle mi neskutečně pomohlo.
Ferrotone® je 100% přírodní zdroj železa v tekuté formě, u kterého je vědecky prokázána jeho vysoká vstřebatelnost.
Udržujte zdravou hladinou železa například při sportu či těhotenství, v období vyšší fyzické či duševní námahy, ale také v období menstruace.
Přípravek je šetrný k žaludku, a proto je velmi dobře snášen. Nejsou pozorovány vedlejší účinky jako u jiných doplňků železa v podobě zácpy, nevolnosti apod.
Již přes dvě stě let je minerální voda bohatá na železo nacházející se v Trefriw Wells Spa, v srdci hor Snowdonia, v Serverní Walesu balena a užívána lidmi po celém světě jako přírodní zdroj železa. Dnes je tato speciální voda známá jako Ferrotone® používaná denně miliony lidí k udržení zdravé hladiny železa.
Praktické balení v jednotlivých sáčcích je vhodné i na cesty, do kabelky, školní či pracovní tašky. Jednoduše "vždy a všude po ruce".
Doporučené dávkování: 1 sáček 'v období těhotenství i 2 sáčky) přidat do vody nebo vypít přímo ze sáčku. Před jídlem nebo po jídle 1x denně.
Složení: Čistá minerální voda s vysokým obsahem železa. Jeden sáček o obsahu 25 ml - obsahuje 5 mg železa, vitamín C.
Výrobce: NELSONS (vyrábí také originální Bachovy esence)
Cena: 329,- Kč (14x 25 ml)
CHCI SI OBJEDNAT »
Železo je nezbytné pro život mužů, žen, dospělých i dětí. Hraje důležitou roli v energetickém metabolismu, kognitivních funkcích, imunitních funkcích a především při tvorbě červených krvinek a transportu kyslíku po těle. Množství železa, které jedinec každý den potřebuje, závisí na jeho věku, pohlaví a dalších faktorech, jako jsou základní zdravotní stavy. Železo je zvláště důležité pro ženy, zejména pro ženy v plodném věku, protože jejich potřeba železa je téměř dvojnásobná než u mužů.
Nedostatek železa (nedostatek železa) je nejčastějším nutričním nedostatkem na světě. Pokud se neřeší, může vést k anémii. Populace, která trpí nejvíce, jsou ženy. V roce 2011 bylo na celém světě zhruba 29 % netěhotných žen a 38 % těhotných žen ve věku 15–49 let anemických. [1]
Železo je základní minerál, který tělo potřebuje pro každodenní fungování. Jednou z nejdůležitějších funkcí železa je syntéza hemu. Tělo využívá železo k výrobě hemoglobinu jako proteinu, který se nachází v červených krvinkách. Tento hemoglobin přenáší kyslík z plic do zbytku těla. Nedostatek železa znamená, že tělo nemůže vytvořit dostatek červených krvinek pro přenos kyslíku, což může vést k anémii z nedostatku železa, která má za následek pocity únavy, slabosti, dušnost a potíže se soustředěním. Mezi další příznaky patří bušení srdce, vypadávání vlasů a lámavé nehty.
Jednou z funkcí železa je výroba energie. Buňky potřebují železo k přeměně energie z potravy na zdroj energie, který může tělo využít.
Železo také hraje důležitou roli při udržování zdravého imunitního systému. Nízká zásoba železa může mít za následek špatný přísun kyslíku do poškozených buněk, tkání a orgánů, což snižuje schopnost těla bránit se infekcím. [1]
Existuje také výzkum, který ukazuje, že přiměřené hladiny železa hrají důležitou roli v kognitivních schopnostech, včetně kontrakce, řešení problémů a paměti. [2]
Naše tělo si železo nevytváří, a proto se musíme ujistit, že železo zařazujeme do jídelníčku dostatek. Nejlepším zdrojem železa je červené maso a menší množství se nachází v kuřecím mase a rybách, nicméně železo lze nalézt také v některých rostlinných potravinách, které prozkoumáme dále v tomto článku.
Muži a ženy mají odlišné požadavky. Hlavním důvodem je většinou měsíční menstruace. Po menopauze, kdy ženy již netrpí měsíční ztrátou krve, se požadavky mezi pohlavími vyrovnají. Jiné životní fáze, které mohou ženy zažít, jako je těhotenství, také ovlivňují ženské požadavky na železo.
Doporučuje se, aby dospělí muži (ve věku 18 a více let) potřebovali přibližně 8,7 mg železa denně, zatímco ženy (ve věku 19 až 50 let) potřebovali přibližně 14,8 mg denně a ženy starší 50 let 8,7 mg železa denně. [3]
Menstruace je celosvětově nejčastější příčinou ztráty železa. Když se během menstruace každý měsíc ztrácí krev, ztrácí se také železo v těchto červených krvinkách. Osoba je považována za osobu trpící silným menstruačním krvácením, pokud její menstruace obvykle přesáhne 80 ml. Proto je příjem železa zvláště důležitý u žen a u těch, které mají silnou menstruaci.
Na druhé straně nadměrná ztráta krve a snížení železa prostřednictvím menstruace může ovlivnit průtok krve a vést k vynechání nebo pozdní menstruaci a může se změnit v začarovaný kruh.
Železo se stává velmi důležitým v těhotenství pro matku a stejně tak důležité pro podporu růstu plodu a placenty. Během těhotenství se objem krve v těle zvyšuje téměř o 50%, a proto může dojít ke zvýšení potřeby železa ve stravě zejména ve druhém a třetím trimestru. Nízký obsah železa může být v těhotenství častý, zejména u těch, které trpí nemocí nebo nosí více než jedno dítě, a často mohou být předepsány doplňky železa.
Železo je důležité i při kojení, protože žena stále potřebuje uspokojovat své potřeby železa jako obvykle a zajistit dostatek i pro tvorbu mateřského mléka. I když mateřské mléko přirozeně obsahuje železo, dobrá věc je, že děti se rodí se zásobami železa a to jim obvykle stačí do 6 měsíců věku, kdy se začnou pouštět do pevných látek.
Je dobře známo, že živočišné potraviny, jako je červené maso, jsou jedním z nejlepších zdrojů železa, nicméně pro vegetariány a vegany existuje spousta možností. Živočišné potraviny obsahují hemové železo, které se snadno vstřebává, ale nehemové železo nacházející se v rostlinách se tak snadno nevstřebává. Vegetariáni a vegani proto potřebují téměř dvojnásobek železa. Konzumace potravin bohatých na vitamín C spolu s potravinami bohatými na železo může také pomoci zlepšit vstřebávání železa.
Rostlinné potraviny bohaté na železo jsou:
Celkově je železo nezbytnou živinou pro život pro muže a ženy, ale víme, že ženy, zejména v reprodukčním věku, mají vyšší požadavky a musí věnovat větší pozornost dennímu příjmu železa.
Jmenuji se Sandra Carić a jsem certifikovaná poradkyně pro Bachovy květové esence. Od roku 2007 sbírám své zkušenosti s Bachovými esencemi, abych dnes od problémů dokázala pomoci i vám.
Můj životní příběh mne dovedl k práci s esencemi, které mi ukázaly jak lze jemným a bezpečným způsobem porozumět tomu, co se mi v životě dělo, ale zejména pochopit sebe sama. Více o mně naleznete tady >>
[1] Cherayil BJ. Úloha železa v imunitní odpovědi na bakteriální infekci. Immunol Res. 2011;50(1):1–9.
[2] Jáuregui-lobera I. Nedostatek železa a kognitivní funkce. Neuropsychiatr Dis Treat. 2014;10:2087-95.
[3] https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/vegetarian-and-vegan-diets-q-and-a/ .[Přístup 25/02/21]