Endometrióza

Při endometrióze dochází k tomu, že děložní sliznice se objevuje jinde než v děloze, např. v pochvě, vejcovodu, močovém měchýři, v dutině břišní. Jde v podstatě o nezhoubné rakovinné bujení, množení buněk na místě, kde se množit nemají.

Děložní sliznice je výstelka pro vývoj plodu. Děloha je symbol plodnosti, tvorby něčeho nového, bezpečí. Sliznice ukazují na naše vnitřní hranice, jsou závorou do našeho vnitřního světa.

Pokud se děložní sliznice množí na jiném místě než v děloze, pak žena vnucuje ženský rytmus, cykličnost, ženskou tvorbu jiným oblastem života než svému skutečnému ženství. Nevěnuje pozornost sobě a ženské roli, ale chce se zviditelnit jinak a jinde. Pasivní ženství je stabilním pohárem pro vznik nového života.

Množení děložní sliznice v břišní dutině ukazuje na přemíru aktivity v oblasti nasycení svých potřeb. V pochvě příliš mužského principu v partnerství, v močovém měchýři ve vztazích obecně, ve vejcovodu příliš tlaku na mateřskou roli.

Děložní sliznice podléhá ženskému rytmu, je ovládána hormony, a pokud roste na jiných místech, tělo nedokáže odklidit odpadní produkty tohoto rytmického střídání a je nutné pouze chirurgické odstranění. Zmatená ženskost (typicky ženské aktivity na nevhodném místě) nutí k aktivitě opačný pól – chirurgické lékařství je typicky mužský jev.

Bolest při pohlavním styku svědčí o konfliktech v této oblasti – přijetí mužského elementu, boj s ním a odmítání. Častý následek endometriózy je neplodnost – zablokování prvotní ženské plodnosti.

Výzvou je přijmout své pasivní ženství s exkluzivní výsadou tvořit svou pasivitou prostor pro vznik nového života. Dovolit sobě být k dispozici této možnosti, ale netlačit na výkon, jen umožnit tomuto procesu, aby se děl. Začít uplatňovat pasivní ženství vědomě i do jiných oblastí života, učit se sebelásce, naplňování svého života především sama pro sebe, přijímat a žít cykličností – v určitý čas aktivovat a v určitý čas odpočívat. Naučit se vědomě používat svou mužskou sílu v dělání a tvorbě toho, co milujeme dělat, do této činnosti vložit mužskou část sebe.

Naučit se rovnováze mezi mužskou a ženskou silou a hledat balanc v sobě, v partnerství a životě.

Být si vědoma toho, že každé vychýlení se k jednomu pólu nutí k aktivitě i opačný pól, tj. pokud příliš tlačím a aktivuji, tak mi okolí a lidé (partner) vyvažují tím, že jsou pasivní a nedělají to, nač tlačím.

Endometrióza nutí ženu najít nové prostory pro rozvoj vlastní ženskosti.

Vyzkoušejte také

webové stránky od r3d.cz